bridemageddon logo

Wycieczka do Rzymu! Czy może być coś bardziej romantycznego? ❤️ Ewentualnie Paryż może tutaj być jakąkolwiek konkurencją. 🤔

Rzym oprócz swojej historii, mnóstwa zabytków i miejsc istotnych dla kultury Europy, ma również niezliczoną ilość uroczych uliczek, zachwycających widoków i fantastycznych restauracji (rewelacja dla wszystkich fanów kulinarnych podróży!).

Wspaniałe wrażenia wzrokowe i smakowe? Gwarantowane! Romantyczny klimat? Zapewniony! I to nawet bez większego wysiłku. 😉

Gotowi na Rzym? Sprawdźmy:

 • Co warto zobaczyć w Rzymie,
 • W jakie miejsca zabrać swoją drugą połówkę,
 • Jak wybrać korzystną ofertę z biurem podróży lub
 • Jak zorganizować to na własną rękę!

Fot. Arek Popczak

Wszystko już wiecie? Jesteście zdecydowani tylko szukacie najlepszych opcji? Skorzystajcie z naszych wyszukiwarek i znajdźcie dla siebie najkorzystniejsze oferty ☀️ wycieczek lub ✈️ lotów i noclegów!

Wycieczka do Rzymu – co warto zobaczyć?

Rzym nie bez powodu nazywany jest “wiecznym miastem”. Jego historia, 😮 majestatyczność i cudowna architektura otacza mieszkańców oraz turystów z każdej strony.

Dlatego ciężko wymienić absolutnie wszystko, co warto tam zobaczyć. Zwykłe zabłądzenie potrafi prowadzić wyjątkowy uliczkami, 😍 których nie znajdziecie w żadnych przewodnikach.

Poza tym, niezwykłych miejsc jest tak wiele, że w ciągu jednej wycieczki nie zdołacie nawet wszystkiego zobaczyć.

Dlatego przedstawię Wam teraz kilka miejsc, które musicie odwiedzić, będąc w Rzymie.

wakacje.pl Rzym

#1 Koloseum

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Rzymu. Koloseum to nic innego jak dawny amfiteatr, na którego arenie rozgrywały się kiedyś igrzyska. 🤼‍♂️

Sama konstrukcja była dość rozbudowana. W podziemiach pod areną, znajdowała się dwupoziomowa konstrukcja, poprzeplatana tunelami i korytarzami, gdzie w klatkach przetrzymywano gladiatorów oraz zwierzęta, które następnie wpuszczano na arenę.

Ponadto w Koloseum znajdowały się platformy, którymi wwożono większe zwierzęta, a także rozbudowane trybuny. Miejsca na nich przydzielano bowiem, nie tylko ze względu na status społeczny, ale również ze względu na płeć.

A kto w ogóle miał ⛔️ zakaz wejścia do Koloseum? Przede wszystkim grabarze, byli gladiatorzy i… aktorzy. No cóż, kiedyś nie byli zbytnio szanowani.

Dziś wchodząc do Koloseum obejrzeć możecie jedynie szkielet dawnej budowli, który mimo upływu czasu, wciąż robi wrażenie.

Fot. Arek Popczak

#2 Forum Romanum

Forum Romanum to najstarszy plac w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu ⛰ wzgórz, na których zbudowano miasto.

Kiedyś był najważniejszym punktem Rzymu. To tutaj bowiem toczyło się życie polityczne, religijne i towarzyskie.

Wejście do Forum Romanum znajduje się tuż obok Koloseum (bilet do Koloseum obejmuje też wejście na Forum Romanum i wzgórze Palatyn, z którego pięknie widać Forum Romanum).

💡 Wskazówka: przed głównym wejściem jest przeważnie spora kolejka. Aby ominąć tłumy warto wybrać się kawałek dalej i wejść drugim wejściem, które znajduje się przy ul. Via di San Gregorio 30.

Fot. Arek Popczak

#3 Kapitol

Kapitol to z jednej strony wyjątkowe wzgórze, na które możecie wejść po reprezentacyjnych schodach zaprojektowanych przez Michała Anioła, a z drugiej opcja na darmowe oglądanie Forum Romanum 😎 (jeżeli zrezygnowalibyście też z Koloseum).

Na samej górze znajdziecie też Plac Kapitoliński (również zaprojektowany przez Michała Anioła), z pomnikiem Marka Aureliusza na koniu 🐎 w jego centralnym miejscu.

Pomnik jednak jest tylko kopią! Jego oryginał znajduje się natomiast tuż obok, w Muzeum Kapitolińskim, który w swoim posiadaniu ma znacznie więcej ciekawych eksponatów.

Fot. Arek Popczak

#4 Watykan

Watykan, czyli najmniejsze państwo świata i jednocześnie “stolica” ⛪️ katolików, gdzie swoją siedzibę ma papież. Niezależnie jednak od wyznania, bądź jego braku, warto odwiedzić Watykan, ponieważ kryje w sobie wiele pięknych miejsc.

Plac św. Piotra

Plac znajdujący się przed bazyliką św. Piotra. Jest centralnym i chyba najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Watykanie. Może pomieścić nawet 300 000 osób! 😮

Na samym środku placu znajduje się wysoki, egipski obelisk, na którego szczycie umieszczony został krzyż wraz z fragmentami relikwii Krzyża Świętego.

Obelisk był jednym z kilkunastu ustawionych w mieście, jednak prawdopodobnie jako jedyny nigdy nie został przewrócony wraz z upadkiem antycznego miasta. I tak przetrwał do dziś.

Fot. Arek Popczak

Bazylika św. Piotra

Bazylika św. Piotra to ogromna, bogato zdobiona i niezwykle monumentalna budowla. Jest jedną z najważniejszych katolickich świątyń.

Wybudowana została na grobie św. Piotra i do dzisiaj stanowi miejsce pochówku kilku kolejnych papieży.

Fot. Arek Popczak

Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska swoją popularność zawdzięcza dwóm rzeczom. Po pierwsze bogatym zdobieniom i imponującym freskom namalowanym przez włoskich mistrzów renesansu.

Po drugie ze względu na to, że właśnie w niej odbywa się konklawe, podczas którego kardynałowie wybierają kolejnego papieża.

To z komina w Kaplicy Sykstyńskiej wydobywa się ⚪️ biały bądź ⚫️ czarny dym, któremu z niecierpliwością przyglądają się wszyscy wierni z całego świata, wyczekując informacji o wyborze następcy tronu Piotrowego.

Co ciekawe 🔥 piec, do którego kardynałowie wrzucają kartki, tworzące odpowiedni kolor dymu, jest wstawiany tylko na czas konklawe. Więc w trakcie zwiedzania na pewno go nie zobaczycie.

Oprócz tego warto wiedzieć, że w kaplicy jest absolutny zakaz robienia zdjęć oraz filmowania! Jeżeli się nie zastosujecie, zostaniecie wyproszeni z kaplicy.

Zamek Świętego Anioła

Zamek św. Anioła ma naprawdę ciekawą historię. Był mauzoleum, twierdzą, rezydencją papieską, 🚨 więzieniem i apartamentami biskupów rzymskich (dwoma ostatnimi nawet jednocześnie).

Ciekawostką jest to, że łączył go tajny tunel z Watykanem, nazywany Passetto di Borgo, którym uciekał papież Klemens VII.

Jest też gratką dla fanów serii Dana Browna “Kod Leonarda da Vinci” oraz “Anioły i demony”, ponieważ odgrywa tam swoją rolę. 😏

wycieczka do rzymu
Fot. za: Gourmetaly

#5 Fontanna Di Trevi

To tutaj panowie z całego świata zabierają swoje wybranki, by w pięknych okolicznościach oświadczyć się i usłyszeć magiczne “TAK!”.

Ostrzegam tylko, by w przypływie emocji nie wskakiwać do fontanny! Grozi za to grzywna do 500 euro, a policjanci nie wahają się i wystawiają surowe mandaty. 💰

Na pocieszenie, jakąś część na poczet grzywny, moglibyście znaleźć w samej fontannie. Turyści zostawiają w niej bowiem średnio 3 tysiące monet dziennie, 😱 w nadziei, że to sprowadzi ich z powrotem do Rzymu (pamiętajcie, że trzeba to zrobić stojąc tyłem i rzucając przez lewe ramię!).

W ten sposób właśnie w 2018 r. Fontanna di Trevi zarobiła 1,5 mln euro na rzecz konserwacji i odnowy zabytków rzymskich.

Fot. Arek Popczak

#6 Plac Hiszpański i schody hiszpańskie

Plac hiszpański tworzy przede wszystkim całość z jednym z bardziej charakterystycznych obiektów w Rzymie, czyli schodami hiszpańskimi.

Wiosną schody są bogato ozdabiane kwiatami, natomiast latem zamieniają się w wybieg, na którym organizowane są pokazy mody. I przede wszystkim – tutaj życie nie zamiera ani na chwilę, niezależnie od pory roku.

A dlaczego plac i schody nazywają się akurat hiszpańskie? Ponieważ przy placu znajduje się ambasada 🇪🇸 Hiszpanii.

Fot. Arek Popczak

#7 Ogrody Borghese

Ogrody Borghese to najpopularniejszy park w Rzymie, która przyciąga mnóstwo osób. Powstał na terenie winnic należących kiedyś do kardynała Scypiona Borghese.

Ogrody pełne są pięknych alejek, z mnóstwem kwiatów i drzew, ☀️🌳 które pozwalają latem osłonić się nieco od słońca.

Przechadzając się po ogrodzie, możecie też trafić na 🇵🇱 polski akcent, czyli uliczkę Adama Mickiewicza.

Wycieczka do Rzymu – idealna na romantyczny wyjazd!

Miasto samo w sobie jest pełne uroku i romantyczności. Nie bez powodu Rzym był miejscem jednego z 🎥 filmów Woody’ego Allen’a, którego tytuł brzmi “To Rome With Love” (polski tytuł “Zakochani w Rzymie”).

A gdzie warto wybrać się we dwoje? ❤️

Na pewno musicie się udać pod Fontannę di Trevi i do Ogrodów Borghese.

Ponadto skonstruujcie swoją trasę zwiedzenia w taki sposób, żeby przejść się ulicą Via Margutta. Jest to niezwykle urokliwe miejsce, które popularność zyskało dzięki filmowi “Rzymskie wakacje” z Gregory Peck’iem i Audrey Hepburn w rolach głównych.

Możecie również wybrać się na wzgórze Janikulum (wł. Gianicolo), aby zobaczyć największą panoramę Rzymu.

Gianicolo to najwyższe wzgórze w Rzymie, choć historycznie znajdowało się poza Rzymem, więc nie jest zaliczane do 7 wzgórz, na których zbudowano Rzym.

Dzisiaj natomiast niekiedy mówi się o nim 8. wzgórze. 😉

zwiedzanie rzymu janikulum gianicolo panorama
Fot. za: RomeLoft

Warto dodać, że pod punktem widokowym znajduje się Rzymski Ogród Botaniczny 🌹 (Orto Botanico di Roma), gdzie jest zdecydowanie mniej turystów, a między krętymi alejkami można znaleźć naprawdę ciekawe rzeczy.

Jeżeli macie trochę więcej czasu, to kolejnym pięknym miejscem wartym odwiedzenia jest Willa Hadriana. Znajduje się ona w Tivoli, tuż obok Rzymu.

Willa Hadriana jest największą rzymską willą mieszkalną. Choć przypominała ona bardziej mini miasto. 😮 Można tam zobaczyć budynki oraz rzeźby inspirowane kulturą grecką czy egipską.

Przede wszystkim jednak niesamowity klimat tworzą imponujące uliczki, ruiny oraz baseny. W jednym z nich można wypatrzyć nawet 🐢 żółwie!

Wracając jednak do samego Rzymu, ciekawym pomysłem jest też wieczorny rejs statkiem po Tybrze. Rzym z tej perspektywy wygląda zupełnie inaczej!

Ponadto, macie również możliwość zorganizowania romantycznej 🍽 kolacji w trakcie Waszej podróży.

Na co możecie liczyć w ramach takiej kolacji?

Przede wszystkim na muzykę na żywo, profesjonalną obsługę na pokładzie, bar oraz czterodniową kolację. To romantyczna, ale też zdecydowanie ⭐️ ekskluzywna opcja.

Przez żołądek do serca ❤️

Bo przecież Włochy to masa pysznego jedzenia!

Restauracji jest tam mnóstwo. Jak więc znaleźć taką, w której będzie nie tylko romantycznie, ale też pysznie?

Oto kilka propozycji:

 • Tonnarello – restauracja, która została założona w 1876 r. i mieści się w centrum, niedaleko Ponte Sisto i Rzymskiego Ogrodu Botanicznego; znajdziecie tu przede wszystkim włoskie klasyki, ale w najlepszym wydaniu!;
 • Settimo Roman Cuisine & Terrace – znajduje się niedaleko Ogrodów Borghese i ma cudowny widok z tarasu; 😍
 • Armando Al Pantheon – mała restauracja, tuż obok Panteonu, wyróżniona we Włoskim przewodniku Michelin 2020, prowadzona od 1961 r., znajdziecie tam jedne z lepszych makaronów;
 • RIONA XIV bistrot – mała, przytulna i przyjazna cenowo restauracja niedaleko Watykanu;
 • Nannarella – tradycyjna włoska restauracja, położona niedaleko Ponte Sisto i Rzymskiego Ogrodu Botanicznego; ich makaron podobno rozpływa się w ustach!

Fot. Arek Popczak

Wycieczka do Rzymu – kiedy jechać?

Wszystko zależy od tego, jaką pogodę lubicie. Koniec czerwca, lipiec oraz sierpień to najgorętsze miesiące. Wtedy jest tam naprawdę upalnie. 🥵 Temperatura koło 30°C to standard. Rekordy sięgają nawet ponad 40°C.

Latem jest też najwięcej turystów. W zamian macie jednak gwarancję dobrej pogody i małe prawdopodobieństwo deszczowych dni.

Wciąż ciepło, ☀️ ale nie gorąco, jest między kwietniem a początkiem czerwca oraz od września do końca października. Jednak nie liczcie na to, że miasto będzie puste i nigdzie nie traficie na kolejki. Turyści odwiedzają Rzym w zasadzie przez cały rok.

Jeżeli chcielibyście odwiedzić Rzym zimą, również możecie trafić na ładną pogodę. Temperatura w okolicach Bożego Narodzenia potrafi sięgać 15°C. Dlatego jeżeli nie lubicie gorąca i tłumów, wycieczka do Rzymu zimą będzie idealna.

Fot. Arek Popczak

Wycieczka do Rzymu z biurem podróży

Zaintrygowani Rzymem? Zobaczmy zatem, jakie oferty mają dla nas biura podróży i jak wśród nich wybrać tą najkorzystniejszą.

Na co zwracać uwagę?

 • Na dojazd (autokar 🚌/samolot/własny),
 • Ilość dni (realnych, a nie wpisanych)
 • Program wycieczki,
 • Co obejmuje cena, a co jest płatne dodatkowo,
 • Liczbę posiłków,
 • Noclegi 🛌 (warto sprawdzić w internecie opinie o hotelu jeżeli znacie nazwę),
 • Organizatora wycieczki.

#1 Magia Rzymu

Magia Rzymu to wycieczka do Rzymu oferowana przez firmę Regent z Poznania. W zależności od terminu rezerwacji i odległości od wyjazdu (“first minute”, “last minute”) jej cena waha się od 2000 zł do 3000 zł za osobę za 7 dni w Rzymie.

wycieczka do rzymu biuro podróży

Program tej wycieczki jest naprawdę bogaty. Macie możliwość zobaczyć wszystkie największe atrakcje Rzymu i znacznie więcej.

Musicie jednak zwrócić uwagę, że wiele punktów jest fakultatywnych, a tym samym 💸 dodatkowo płatnych.

W ramach ceny wycieczki macie zapewnione:

zwiedzanie rzymu program wycieczki

Pozostałe wycieczki są dodatkowe płatne. Obok nich jest z resztą napisany koszt wycieczki za jedną osobę.

Jednym z takich przykładów jest np. wizyta w ponad stuletnim 🦒🐘 Ogrodzie Zoologicznym Bioparco czy mecz piłkarski ⚽️ ligii włoskiej.

Ponadto program wykracza również poza sam Rzym i przewiduje wycieczkę do Tivoli, Florencji, czy Neapolu i Pompei.

Co zatem zawiera cena?

 • 7 noclegów w hotelu 3⭐️ (pokój 2-os.)
 • 7 śniadań
 • Bilety lotnicze, podatki i opłaty lotniskowe
 • Bagaż podręczny,
 • Ubezpieczenie,
 • Opiekę pilota.

Co powinniście doliczyć sobie do ceny wyjściowej? 🧮

Przede wszystkim podatek turystyczny, czyli ok. 4 euro za os./noc. W związku z tym za 7 noclegów i dwie osoby będzie to około 56 euro (czyli około 250 zł – kurs z 09.09.2020 r).

Oprócz tego koszty uczestnictwa w programie ramowym np. transfery z/na lotnisko, bilety komunikacji miejskiej i/lub podmiejskiej podczas realizacji programu zwiedzania oraz usługi lokalnych przewodników, które wynoszą około 90 – 110 euro za osobę (tj. około 800 – 980 zł za dwie osoby).

Ponadto, jeżeli chcielibyście wziąć większą walizkę, to za dodatkowy bagaż również będziecie musieli dopłacić.

Fot. Arek Popczak

Oczywiście oprócz tego jest jeszcze mnóstwo wycieczek fakultatywnych, z których macie możliwość, ale absolutnie nie musicie, skorzystać. Możecie na własną rękę przechadzać się ulicami Rzymu i smakować lokalnej kuchni. 🍝

Jeżeli jednak chcielibyście skorzystać z wycieczek fakultatywnych, to ich koszt zaczyna się od 12, a kończy na 79 euro za osobę.

Dodatkowych wycieczek jest około 20, dlatego koszt skorzystania ze wszystkiego będzie bardzo wysoki. ⬆️ Ponadto ich realizacja uzależniona jest też od czasu i możliwości organizacyjnych.

Ostateczna cena

Finalnie więc musicie się liczyć z tym, że do wspomnianych 4000 – 6000 zł za wycieczkę we dwoje, będziecie musieli doliczyć 1050 – 1230 zł, co daje między 5050 – 7230 zł.

Do tego musicie doliczyć obiady i kolacje, a także ewentualne wycieczki fakultatywne.

#2 Rzymskie wakacje

Rzymskie wakacje to 7-dniowa (a tak naprawdę 5-dniowa) wycieczka 🚌 autokarowa oferowana przez Itakę. Tutaj cena, w zależności od miejscowości, w której wsiadacie, wynosi 1200 – 1250 zł za osobę.

zwiedzanie rzymu biuro podróży

Plan wycieczki jest prosty – zwiedzić najważniejsze miejsca w Rzymie. Opcję fakultatywną macie w zasadzie jedną – rzymską kolację z 🍷 winem i muzyką na żywo (ale chętnych musi być min. 25 osób).

wczasy rzym program wycieczki

Co zawiera cena?

 • 4 noclegi w hotelu 3⭐️ w okolicy Rzymu/Fiuggi (pokój 2-os. pokoje)
 • 4 śniadania (kontynentalne, wzmocnione),
 • 3 obiadokolacje
 • Przejazd autokarem
 • Opieka pilota
 • Ubezpieczenie

A co musicie doliczyć do ceny bazowej?

Obowiązkowe opłaty na miejscu, czyli 🎟 bilety wstępu, rezerwacje, lokalni przewodnicy, tour guide, bilety komunikacji miejskiej i taksa klimatyczna: ok. 165 euro na osobę (około 1470 zł dla 2 osób)

Opcjonalna kolacja rzymska to 30 euro na osobę.

Ostateczna cena

W tym wypadku wycieczka do Rzymu dla 2 osób będzie kosztować około 3900 zł, nie licząc oczywiście jedzenia na mieście czy kolacji specjalnej, która jest dodatkowo płatna.

Fot. Arek Popczak

Możecie również zdecydować się na wynajęcie przez biuro podróży noclegu, gdzie dojazd i wyżywienie musicie zapewnić sobie samodzielnie.

Przyznam jednak, że jeśli szukacie zorganizowanej wycieczki do Rzymu od A do Z, to nie ma w tym temacie dużego wyboru wśród biur podróży. 🤷‍♀️

Wycieczka do Rzymu na własną rękę

Jeżeli lubicie chodzić własnymi drogami lub po prostu wolicie zorganizować wycieczkę samodzielnie, to zobaczmy jak to zrobić, czym i za ile dostać się do Rzymu, gdzie najlepiej nocować i na co jeszcze 🔍 zwrócić uwagę podczas organizacji takiej wycieczki.

Dojazd do Rzymu

Najłatwiejszy i najszybszy sposób na dostanie się do Rzymu to oczywiście ✈️ lot samolotem. Bezpośrednie połączenie z Polski oferuje Wizzair. Bilety możecie upolować nawet za 120 zł za jedną osobę w dwie strony.

Tutaj przykładowy lot z Warszawy, za 275 zł w obie strony:

bilety do rzymu
Tutaj możecie skorzystać z wyszukiwarki eSky.

Lot z Warszawy odbywa się na lotnisko Rzym Fiumicino. Czas przelotu to 2 godziny i 25 minut.

Jako, że lotnisko znajduje się pod Rzymem, żeby dojechać do centrum musicie skorzystać z komunikacji (najlepiej autobusu). Podróż z i na lotnisko zajmuje około godziny. ⏳

Na to samo lotnisko możecie polecieć z Wizzair’em również z Krakowa. Natomiast z Katowic lot odbywa się już na lotnisko Rzym Ciampino.

Z tego lotniska dojazd do centrum jest bliższy – normalny kurs wynosi 30 minut, a bezpośredni 15 minut.

Jeżeli jednak wolelibyście wybrać się do Rzymu 🚗 samochodem, to najkrótsza trasa prowadzi przez Niemcy oraz Austrię i zajmuje około 19 godzin.

Noclegi

Jeżeli naprawdę chcecie spędzić czas w Rzymie, wybierzcie nocleg w centrum miasta. Ciągłe dojazdy z obrzeży miasta zabiorą Wam czas, zwiększą koszta, opcjonalnie spowodują, że mniej będziecie w samym mieście.

Oczywiście, dla niektórych opcja nocowania poza centrum to nic złego i wolą nawet spędzić trochę czasu nad basenem, z dala od tłumów. Przykładem takiego miejsca jest Real Village Roma.

noclegi rzym

Dla spragnionych Rzymu, centrum będzie jednak zdecydowanie lepsze. Najlepiej, jeśli szukając noclegu, wyznaczycie sobie obszar, w którym chcielibyście spać i będziecie wyszukiwać go poprzez mapę.

Wtedy cały czas kontrolujecie odległość hoteli czy mieszkań od głównych punktów miasta.

hotele rzym
Hotele w Rzymie w prosty sposób możecie zarezerwować poprzez serwis eSky.
wycieczka do rzymu noclegi
W taki sposób wygląda mapa hoteli, którą możecie rozwinąć w po lewej stronie wyszukiwania, jak na zdjęciu powyżej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Latem w Rzymie, w okolicach południa jest naprawdę upalnie. Wiele restauracji jest też wtedy zamkniętych.

Warto tak planować zwiedzanie, aby w okolicach 13 – 16 znajdować się w ❄️ klimatyzowanych pomieszczeniach (np. w muzeum czy w hotelu, pokoju).

Musicie też wiedzieć, że niektóre zabytki mają przewidziane również 🌙 nocne zwiedzanie!

Dlatego najpierw planujcie te atrakcje, które są zamykane wcześniej. Jeżeli nie zdążycie zwiedzić wszystkiego za dnia, do niektórych możecie wtedy wybrać się nocą.

wycieczka do rzymu

Ponadto, wybierając się do 🍴 restauracji, warto wiedzieć, czym jest tak zwane włoskie coperto. Nie w każdym lokalu oznacza to samo, ale przeważnie jest to opłata za obsługę, zajęcie “lepszego miejsca” np. z ładniejszym widokiem lub inne dodatkowe usługi.

Opłata jest obowiązkowa i zostanie doliczona na końcu, do całego rachunku. Przeważnie restauracje podają wysokość coperto w karcie, więc znacie jej wysokość na początku, ale nie zawsze.

Ile wynosi coperto? Średnio od 0,5 do 4 euro za osobę. Im bardziej turystyczne miejsce, tym opłata będzie wyższa.

Coperto nie jest tożsame z napiwkiem. Napiwek (servizio) jest dobrowolny i możecie go dać oprócz coperto.

Fot. Arek Popczak

👑 Podsumowanie, czyli wycieczka do Rzymu w kilku krótkich pytaniach 👑

Kiedy jechać do Rzymu?

Od połowy czerwca do końca sierpnia w Rzymie jest 🥵 bardzo upalnie i tłoczno. Ale dobra pogoda gwarantowana! Wciąż ciepło, ale również mniej tłoczno, jest od połowy kwietnia do połowy czerwca i od września. Jeżeli więc nie przepadacie za upałami, wybierzcie któryś z tych okresów. Warto jednak wiedzieć, że również zimą bywa tu znacznie cieplej niż u nas. W okolicach Bożego Narodzenia temperatura sięga nawet 15°C.

Wycieczka do Rzymu – co zobaczyć? 🤔

Oczywiście takich miejsc w Rzymie jest mnóstwo. Jeżeli mamy wybrać natomiast tylko kilka z nich to na pewno warto zobaczyć: Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Fontannę di Trevi, Watykan oraz Ogrody Borghese.

Gdzie warto zabrać swoją drugą połówkę? ❤️

Na pewno dobrym pomysłem jest spacer pod Fontannę di Trevi oraz do Ogrodów Borghese. Oprócz tego wiele uroku mają w sobie: uliczka Via Margutta, znana z filmu “Rzymskie wakacje”, wzgórze Janikulum i największa panorama Rzymu, Rzymski Ogród Botaniczny, Willa Hadriana (znajdująca się w Tivoli) oraz rejs po rzece Tyber z romantyczną kolacją na pokładzie.

Wycieczka do Rzymu – z biurem podróży czy na własną rękę?

To zależy od tego, czy wolicie mieć zorganizowane wszystko od A do Z, czy jednak lubicie robić po swojemu. Wybierając ofertę z biurem podróży warto zwrócić uwagę na to co zawiera cena, a za co obowiązkowo trzeba 💸 dopłacić na miejscu, jaki jest dojazd, ile dni realnie wynosi wycieczka, jaki jest jej program i kto ją organizuje.

Jak dojechać do Rzymu?

Najszybciej i najwygodniej jest ✈️ samolotem. Bezpośredni lot z Warszawy oferuje Wizzair i zajmuje 2 godziny i 25 minut. Ponadto dostępne są również loty z Krakowa i Katowic. Jeżeli jednak wolelibyście dojechać samochodem, to trasa przez Niemcy i Austrię zajmuje około 19 godzin.