bridemageddon logo

Nauki przedmałżeńskie to kwestia, z którą obowiązkowo musicie się zmierzyć, jeżeli zdecydowaliście się na 💒 ślub kościelny.

Dla jednych jest to tylko formalność, którą po prostu trzeba załatwić. Dlatego im szybciej i prościej, tym lepiej.

Z kolei drudzy szukają przede wszystkim wartościowych nauk przedmałżeńskich, poprowadzonych w ciekawy sposób, 🤩 z których mogą wyciągnąć coś dla siebie.

Mimo tego, że obie grupy chcą czegoś zupełnie innego, żadnej nie jest łatwo.

Z jednej strony dlatego, że nie ma jednego spisu nauk przedmałżeńskich. W związku z tym informacji, takich jak np. gdzie, kiedy i w jakiej formie można zrobić nauki, trzeba szukać w konkretnych parafiach.

Ponadto ciężko znaleźć jakiekolwiek opinie na temat nauk przedmałżeńskich w danym miejscu. Najlepiej sprawdza się tutaj oczywiście “poczta 🥿 pantoflowa”.

nauki przedmałżeńskie

Zbierzmy sobie zatem wszystko na temat nauk przedmałżeńskich i sprawdźmy:

 • Czy każdy musi odbyć nauki przedmałżeńskie?
 • Kiedy najlepiej się 🖋 zapisać?
 • Ile trwają?
 • Gdzie można je odbyć?
 • Czy można zrobić nauki przedmałżeńskie 💻 online?
 • Jakie tematy są na nich poruszane?
 • Czy mają jakikolwiek termin ważności?
 • I ile to kosztuje? 💸

Pamiętajcie jednak, że każda parafia jest inna. Dlatego generalnie w kwestii ślubu kościelnego istotne jest, aby wszystko mieć konkretnie ustalone z księdzem w Waszej parafii.

Musicie mieć to na uwadze, pytając o rady czy wskazówki osoby, które brały ślub w innym kościele. 🤷‍♀️

Jeśli coś jest dla Was niejasne lub nie jesteście pewni, najlepiej pytajcie tego, kto ostatecznie podejmuje decyzję – czyli Waszego księdza proboszcza.

A jeśli nie chcesz, aby umknęły Ci pozostałe zadania z harmonogramu, sprawdź nasz kompletny przewodnik: ślub i wesele krok po kroku!

para młoda ślub kościelny

Nauki przedmałżeńskie – czy każda para musi je odbyć?

Nie. Nie każda. 🧐

Po pierwsze zdarzają się sytuacje, że tylko jedna osoba z pary musi przejść przez nauki przedmałżeńskie (np. ślub jednostronny czy wcześniej już odbyte nauki).

Z drugiej strony istnieje coś takiego jak “zwolnienie z nauk przedmałżeńskich”.

Teoretycznie mogą z niego skorzystać nowożeńcy, którzy w ostatniej 🎒 klasie szkoły średniej chodzili na zajęcia religii i przedstawią proboszczowi odpowiednie zaświadczenie.

Jakie zaświadczenie jest wymagane?

nauki przedmałżeńskie od ręki

Niekiedy spotkacie się z informacją, że wystarczy 📜 świadectwo szkolne, w którym znajduje się potwierdzenie, że na religię uczęszczaliście.

Innym razem, że musicie jednak mieć zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich w ramach religii w szkole.

I tutaj tak naprawdę nie ma 🤔 jednoznacznej wersji.

Jak w większości kwestii, w przypadku ślubu kościelnego, najlepiej jeśli zgłosicie się do Waszego księdza i ustalicie z nim, czy z takiego zwolnienia możecie skorzystać.

Jeżeli jednak tylko jedno z Was mogłoby skorzystać z takiego zwolnienia, to prawdopodobnie i tak oboje będziecie musieli pójść na nauki przedmałżeńskie. 👫

Nauki przedmałżeńskie – kiedy się zapisać?

Im szybciej tym lepiej. Nauki przedmałżeńskie w kościołach są organizowane z różną częstotliwością.

nauki przedmałżeńskie kiedy

Niektóre parafie organizują nauki przedmałżeńskie raz na 3-4 miesiące, czasami raz na 2 miesiące. Choć w przypadku kursów weekendowych zdarza się, że odbywają się nawet dwa razy w miesiącu.

Musicie jednak pamiętać, że liczba miejsc na każdy kurs jest ⛔️ ograniczona.. Dlatego nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Może się bowiem okazać, że w danym czasie kurs się jednak nie rozpocznie, zabraknie miejsc, albo Wy nie będziecie mogli akurat pójść, a następne będą już za późno.

Lepiej nie dokładać sobie 😱 stresu na koniec i na spokojnie dopełnić wszystkich formalności w kościele.

Nauki przedmałżeńskie – ile trwają?

Klasyczny kurs nauk przedmałżeńskich trwa między 8 a 10 tygodni. Spotkanie odbywają się wtedy jeden lub dwa razy w tygodniu.

Obecnie jednak oferta nauk przedmałżeńskich jest zdecydowanie bardziej różnorodna. W związku z tym możecie znaleźć wiele ⭐️ opcji “specjalnych”. ⭐️

para młoda obrączka ślub

Są parafie, które organizują na przykład kursy 4-tygodniowe. Jednak zdecydowanie większą popularnością cieszą się kursy 4-dniowe i weekendowe nauki przedmałżeńskie (2- lub 3-dniowe).

W tej ostatniej opcji musicie jednak przygotować się na to, że spotkania mogą trwać nawet po około 8 godzin. 😵

Często pojawia się również pytanie, czy można zorganizować nauki przedmałżeńskie od ręki.

Ułatw sobie ślubną organizację!

Cały ślub w jednym miejscu, z tym prostym narzędziem 📱🖥

internetowa strona ślubna
strona ślubna
strona ślubna www

Zdarzają się jednodniowe kursy, choć bardzo rzadko. Przeważnie najkrótsze są opcje weekendowe.

Wiem, że są księża, którzy w wyjątkowych sytuacjach udzielają ślubu również bez odbycia nauk przedmałżeńskich, 🤫 natomiast znów – wszystko zależy od parafii, w której bierzecie ślub.

Nauki przedmałżeńskie – gdzie?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nie musicie robić nauk przedmałżeńskich w Waszej parafii.

Jeżeli interesują Was nauki w konkretnym kościele lub u konkretnego księdza, nie ma problemu żebyście zrobili je gdzieś indziej. 👍

blog ślubny

Tak jak wspomniałam, nie ma jednego spisu, dlatego najlepiej o sprawdzone nauki przedmałżeńskie 🙋‍♀️ popytać wśród znajomych par, które są już po kursie.

Poniżej znajdziecie jednak kilka propozycji, z których możecie skorzystać. 😃

Przede wszystkim chętnie wybierane przez Młode Pary są kursy organizowane przez Dominikanów.

Dominikanie organizują kursy przedmałżeńskie w wielu miastach Polski, między innymi w: Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Katowicach i Poznaniu.

Inną możliwością jest odbycie weekendowego kursu u księży Pallotynów w Klasztorze Karczówka w Kielcach. Jeśli jest to daleko od Waszego domu, możecie skorzystać dodatkowo z noclegu w klasztorze. Opłata za kurs jest dobrowolna.

Księża Pallotyni prowadzą również nauki przedmałżeńskie w Chełmnie. Do niedawna prowadzili oni właśnie jednodniowe kursy, jednak aktualnie ich forma została zmieniona.

nauki przedmałżeńskie weekendowe

Nauki przedmałżeńskie online

Nauki przedmałżeńskie 💻 online są na pewno wygodnym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie pójść na tradycyjne nauki – np. mieszkają za granicą, czy po prostu nie mają czasu.

Podstawowe pytanie jednak brzmi – czy są one akceptowane i ważne tak samo jak tradycyjne nauki przedmałżeńskie?

To wszystko zależy od księdza w danej parafii. Według twórców nauk przedmałżeńskich online są one akceptowane w większości parafii.

Dla Was najistotniejsze jest jednak, czy Wasz ksiądz proboszcz zaakceptuje takie nauki. Dlatego musicie osobiście go o to zapytać.

Przed spotkaniem warto wydrukować sobie ulotkę informacyjną, którą możecie pokazać. Zawarte w niej są informacje dotyczące tematów poruszanych w ramach lekcji oraz jak wygląda przykładowe 📜 zaświadczenie o odbyciu kursu.

nauki przedmałżeńskie online

Nauki przedmałżeńskie – o co pytają?

W zasadzie o nic. 😉 Pytania są istotną częścią protokołu przedślubnego, który spisujecie później z księdzem w ramach indywidualnego spotkania.

Ale to ma miejsce, kiedy już wszystkie dokumenty są już gotowe. W tym również zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich.

Nauki przedmałżeńskie mają spełniać rolę 👩‍🏫 edukacyjną. Dlatego przeważanie mają formę wykładów, dyskusji, ćwiczeń czy testów.

Ich celem jest skłonienie Was do zastanowienia się nad pewnymi kwestiami i rozmowy między sobą.

Jakie tematy poruszane w ramach nauk przedmałżeńskich? Oto główne zagadnienia:

 • Co to jest małżeństwo,
 • Prawa i obowiązki małżonków,
 • 🧱 Budowanie małżeństwa i rozwiązywanie ⚔️ konfliktów,
 • Naturalne metody planowania rodziny, 🤱
 • Wychowywanie dzieci.

Warto też zaznaczyć, że nauki przedmałżeńskie nie muszą odbyć się w całości z księdzem.

Bardzo często na spotkania zapraszani są psychologowie, mediatorzy czy po prostu małżeństwa z dłuższym stażem.

małżeństwo rodzice dziecko

Nauki przedmałżeńskie, a poradnia życia rodzinnego

Nauki przedmałżeńskie to jedno, ale oprócz tego, obowiązkowo musicie udać się także do poradni życia 👪 rodzinnego.

Zaświadczenie z poradni jest również jednym z dokumentów, który potrzebujecie, aby móc dopełnić wszystkich formalności i spisać protokół przedślubny.

Przeważnie poradnię musicie znaleźć na własną rękę. Dlatego zapisując się na nauki przedmałżeńskie, zróbcie to także od razu w poradni.

Standardowo spotkania w poradni życia rodzinnego są 3️⃣. Choć w niektórych miejscach zdarza się, że zaświadczenie dostaniecie po dwóch, czy nawet po jednym spotkaniu.

Czego dotyczą spotkania w poradni?

Naturalnych metod planowania rodziny. Dlatego możecie spotkać się z zadaniem domowym 🏠 w postaci obserwacji dni cyklu i uzupełniania wykresów, które potem trzeba przedstawić.

panna młoda ślub kościelny

Nauki przedmałżeńskie – ile ważne?

Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich, jak i zaświadczenie z poradni życia rodzinnego, jest bezterminowe. W związku z tym możecie zrobić je w dowolnym momencie.

Jeśli chcecie zrobić to na spokojnie, nie stresując się czy na pewno zdążycie, to możecie zająć się tym i rok wcześniej. 📆

Nauki przedmałżeńskie – cena

Nauki przedmałżeńskie przeważnie są bezpłatne. Choć zdarzają się opłaty. Mieszczą się one w przedziale między 50 a 250 zł.

Poradnia życia rodzinnego natomiast jest zazwyczaj płatna. Kosztuje od 50 do 100 zł.

👑 Podsumowanie – “nie taki diabeł straszny” 👑

Nauki przedmałżeńskie okryte są raczej złą sławą. Przeważnie, gdy mówi się na ich temat, to jedynie w kategorii 👻 “strasznych historii” i dziwnych teorii, które są na nich głoszone. 😤

W związku z tym wiele par podchodzi do nich sceptycznie, a czasami nawet wrogo, nastawiona.

nauki przedmałżeńskie

Innych z kolei interesuje tylko “papierek”. Dlatego kombinują jak to zrobić, żeby się nie narobić i na spotkania w ogóle nie chodzić.

Ale wiecie co?

Wiele właśnie tak negatywnie nastawionych par, jest bardzo zaskoczona samym kursem. Pozytywnie zaskoczona. 😍 Tym, jak ciekawe mogą być te spotkania.

Wiele par mówi też, że dzięki nim pierwszy raz poruszyli istotne kwestie, o których nigdy wcześniej ze sobą w ogóle nie rozmawiali. 😮

I to jest tak naprawdę istotą tych zajęć.

Więc jeśli zdecydowaliście się na ślub kościelny i musicie je zrobić, to spróbujcie chociaż wyciągnąć z nich dla siebie coś pozytywnego.