bridemageddon logo

Fryzury ślubne to nie taki prosty temat, jak mogłoby się wydawać. Większość Panien Młodych myśli, że wybór elementów ich wyglądu to czysta 😍 przyjemność.

Tymczasem, pomimo wielu inspiracji, które można znaleźć w internecie, wybór tej odpowiedniej fryzury ślubnej 🤯 potrafi być wyzwaniem.

Z jednej strony dlatego, że na zdjęciach oglądamy fryzury ślubne zrobione na kimś innym.

A to, co dobrze wygląda na mnie, niekoniecznie musi dobrze wyglądać na Tobie. 🤷‍♀️

Poza tym, zdjęcia fryzury zrobione są przeważnie z jednej perspektywy, więc nie widzimy jej w całości. Dlatego nie wiemy jak wygląda ona na przykład od przodu.

Po drugie fryzura ślubna musi też spełniać swoje funkcje – oprócz tego, że ma dobrze wyglądać musi również 💪 wytrzymać całe wesele!

Dlatego niektóre fryzury nie nadają się na całonocne przyjęcie. Bywa, że są one przygotowywane tylko na chwilę, aby zrobić zdjęcie, a następnie rozpadają się po 10 minutach.

fryzura ślubna krótkie włosy
Fryzura ślubna z krótkich włosów? Oczywiście!

Natomiast już zupełnie inną kwestią jest znalezienie odpowiedniego fryzjera, który będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania i stworzyć wymarzoną przez nas fryzurę.

Dlatego w tym artykule pomożemy Ci znaleźć fryzurę na Twój ślub i skupimy się na tym jak dobrać ją ze względu na:

  • Kształt 👱‍♀️ twarzy,
  • Charakter wesela 🌿 oraz
  • Rodzaj sukni.

A ponadto przyjrzymy się dodatkom do fryzur ślubnych i sprawdzimy, jakie są 🤩 najnowsze trendy w fryzurach ślubnych!

W trakcie organizacji wesela nie zapominaj również o sobie! ❤️ Jak wyglądać i czuć się pięknie w dniu swojego ślubu? Sprawdź nasz urodowy harmonogram Panny Młodej!

Fryzury ślubne – rodzaje

W pierwszej kolejność spójrzmy, z jakimi rodzajami fryzur ślubnych możemy się najczęściej spotkać.

1. Upięcia

Myślisz, że upięcia ślubne to właśnie Twoja bajka? 👸 Szukasz odpowiedniej fryzury? Sprawdź nasze inspiracje i znajdź najlepsze upięcie ślubne dla siebie!

2. Koki

3. Warkocze

4. Kucyki

fryzury ślubne kucyk

5. Rozpuszczone

Fryzury ślubne – jak dobrać?

Teraz skupmy się na tym jak wybrać fryzurę ślubną. Przede wszystkim wybierz to, w czym czujesz się 😍 dobrze i pięknie. Proste!

Nie ma sensu na siłę wybierać np. warkocza, tylko dlatego, że ktoś powie Ci, że to będzie pasował do Twojej sukni, jeśli sama 🤢 nie czujesz się dobrze w takiej fryzurze.

beautikon kosmetyki black sugar skinfoodkosmetyki beautikon black sugar skinfood

Nie znaczy to, że musisz wybrać to, co już dobrze znasz. Próbuj i testuj. Po to właśnie są fryzury próbne.

Jeżeli zatem chciałabyś sprawdzić jakąś nową fryzurę i 🤔 nie wiesz, w czym będzie Ci do twarzy, to poniżej znajdziesz kilka sposób na to, jak dobrać idealną fryzurę do kształtu Twojej twarzy, ale również kroju sukni ślubnej czy stylu Waszego wesela!

fryzury ślubne upięcie

Fryzury ślubne a kształt twarzy

Zastanawiając się nad tym, jaką fryzurę ślubną dobrać do swojego kształtu twarzy, pierwsze zasadnicze pytanie brzmi – jaki mam kształt twarzy?

Są 2️⃣ sposoby na to jak to określić. Po pierwsze, możesz zrobić sobie zdjęcie, a następnie przyjrzeć się mu i ocenić z szerszej perspektywy, porównując z przykładowymi zdjęciami twarzy w każdym kształcie.

W tym celu zepnij włosy, odsłoń całą twarz i zrób sobie 📸 zdjęcie idealnie na wprost.

Druga metoda jest dokładniejsza i polega na mierzeniu poszczególnych odcinków twarzy, a następnie sprawdzeniu proporcji między nimi.

anja rubik fryzura ślubna kształt twarzy
Anja Rubik to przykład osoby o trójkątnym kształcie twarzy.

Twarz mierzymy zarówno wzdłuż jak i wszerz. Zaczynamy od mierzenia twarzy wzdłuż.

Pierwszy odcinek zaczyna się na linii włosów i kończy na linii oka. Drugi odcinek mierzymy od oka do końca 👃 nosa, a trzeci od końca nosa do końca brody.

Następnie mierzymy twarz wszerz.

Tutaj również mamy do czynienia z trzema odcinkami. W pierwszej kolejności mierzymy szerokość czoła, następnie szerokość w miejscu kości policzkowych, a na końcu w miejscu żuchwy.

Zapisz ✏️ sobie, ile mierzy każdy z nich i sprawdź, w jakiej są proporcji – który jest najszerszy, a który najwęższy.

A jakie kształty twarzy wyróżniamy?

Ułatw sobie ślubną organizację!

Cały ślub w jednym miejscu, z tym prostym narzędziem 📱🖥

internetowa strona ślubna
strona ślubna
strona ślubna www

Wybór fryzury ślubnej to tylko jedno z wielu zadań w trakcie organizacji wesela. Wciąż zastanawiasz się czy coś Ci nie umknęło? 😱 A może chcesz sprawdzić, czy wszystko już masz? Sprawdź nasz kompletny przewodnik: ślub i wesele krok po kroku!

1. Twarz owalna

Twarz owalna jest dłuższa niż szersza. Dlatego przy mierzeniu, jeśli masz twarz owalną, powinno Ci wyjść, że długość Twojej twarzy ma około 1,5 razy większą wartość niż szerokość.

U osób z twarzą owalną najdalej oddalone względem siebie są punkty na policzkach. Z kolei punkty na wysokości czoła oraz na żuchwie są prawie równe.

Twarz owalna uważana jest za ❤️ idealną proporcjonalnie. Dlatego jeśli masz twarz owalną, możesz wybrać dla siebie dowolną fryzurę, ponieważ w każdej będziesz dobrze wyglądać.

⭐️ Gwiazdy, które posiadają twarz owalną to: Beyonce, Charlize Theron, Julia Roberts, Eva Mendes, Jessica Alba oraz Eva Longoria.

2. Twarz okrągła

W przypadku twarzy okrągłej jej wysokość i szerokość jest w zasadzie równa, co też powinno wyjść w trakcie mierzenia. Ponadto twarz jest pełna, zaokrąglona, bez żadnych wyraźnych kątów.

W przypadku twarzy okrągłej celem fryzury jest ⬆️ wydłużenie twarzy, dlatego sprawdzą się fryzury swobodnie nachodzące na twarz. Dzięki temu twarz wyda się węższa.

Czego unikać? Gładko zaczesanych fryzur odsłaniających skronie lub skupiających się przy skroniach.

⭐️ Gwiazdy, które posiadają twarz okrągłą to: Drew Barrymore, Selena Gomez, Mila Kunis, Ginnifer Goodwin oraz Kirsten Dunst.

3. Twarz kwadratowa

W przypadku twarzy kwadratowej podobnie, podobnie jak przy twarzy okrągłej, zarówno długość jak i szerokość twarzy będzie prawie równa. To, co jest jednak charakterystyczne dla twarzy kwadratowej to wystające kości policzkowe.

Linia żuchwy jest mocno zaznaczona, kanciasta. Osoby o twarzy kwadratowej mają też najczęściej niskie i stosunkowo szerokie czoło.

fryzura ślubna kształt twarzy twarz kwadratowa keira knightley
Masz twarz w kształcie kwadratu i szukasz inspiracji na fryzurę? Sprawdź stylizacje Keiry Knightley!

Jeżeli masz twarz w kształcie kwadratu, powinnaś tak dobrać fryzurę, aby złagodzić nieco rysy twarzy.

Co się w takim razie sprawdzi? Fryzury o miękkiej linii, delikatnie nachodzące na boki twarzy i lekko ją zakrywające.

Czego natomiast ❌ unikać? Fryzur kończących się na linii brody.

⭐️ Gwiazdy, które posiadają kwadratową twarz to: Keira Knightley, Olivia Wilde, Angelina Jolie oraz Demi Moore.

4. Twarz podłużna / prostokątna

W przypadku twarzy podłużnej nie zaskoczę Cię pewnie mówiąc, że jest wyraźnie dłuższa niż szersza. 😎

Tutaj podobnie jak w przypadku twarzy owalnej odległości między między punktami na linii czoła i żuchwy są takie same.

To, co odróżnia jednak twarz podłużną od owalnej jest to, że dokładnie taka sama odległość występuję również na linii kości policzkowych (w przypadku twarzy owalnej szerokość między kościami policzkowymi była dłuższa niż na czole czy żuchwie).

W przypadku tego kształtu twarzy, czoło jest często bardzo wysokie, a linia włosów oraz podbródek – kanciaste, wyraziście zaznaczone.

Co się sprawdzi w przypadku podłużnej twarzy? Loki! 👩‍🦱

Przede wszystkim dlatego, że nadają objętości i wyrównują proporcje poszerzając twarz.

Czego więc unikać? Fryzur przysłaniających twarz (➡️⬅️ zwężających ją).

⭐️ Gwiazdy, które posiadają twarz podłużną to: Sarah Jessica Parker, Liv Tyler, Gisele Bündchen oraz Anna Dereszowska.

5. Twarz trójkątna / w kształcie serca

Jeżeli masz twarz trójkątną, to w trakcie mierzenia powinno Ci wyjść, że najwęższy jest odcinek w okolicach brody, a najszerszy na linii czoła.

Kości policzkowe zazwyczaj są wysoko, podbródek jest wyrazisty, wystający, a czoło – wysokie i dość szerokie. 

W przypadku twarzy trójkątnej musisz tak dobierać fryzurę, aby optycznie poprawić jej proporcje. Najlepiej tutaj sprawdzą się fryzury z dużą objętością, np. loki.

Czego ❌ unikać? Wysokich upięć, które dodatkowo ⬆️ wydłużą twarz.

⭐️ Gwiazdy, które posiadają twarz w kształcie serca to: Cheryl Cole, Jennifer Aniston, Reese Witherspoon oraz Scarlett Johansson.

6. W kształcie diamentu

Twarz w kształcie 💎 diamentu w zasadzie przypomina owalną. Jednak tutaj punkty wzdłuż czoła i żuchwy znajdują się zdecydowanie bliżej siebie. Czoło i broda są węższe, niż w przypadku twarzy owalnej, przez co “diament” wydaje się bardziej “kanciasty”.

Jak więc dobierać fryzurę w przypadku takiego kształtu twarzy? Tutaj celem jest przede wszystkim uwydatnienie kości policzkowych i odciągnięcie uwagi od czoła.

Czego więc unikać? Bujnych fryzur na czubku, odsłaniających żuchwę oraz gładko zaczesanych do tyłu.

⭐️ Gwiazdy, które posiadają twarz w kształcie diamentu to: Victoria Beckham, Rihanna, Madonna, Halle Berry oraz Jennifer Lopez.

7. Twarz w kształcie trapezu/gruszki

Twarz w kształcie trapezu jest podobna do twarzy kwadratowej, ponieważ jest podobnie kanciasta, z szeroką żuchwą. Jest jednak węższa w okolicy czoła i szersza w okolicy policzków.

W przypadku tego kształtu twarzy celem fryzury jest wyciągnięcie twarzy i jej wydłużenie. Do tego świetnie sprawdzą się 👍 fale, loki, wysoki kok na czubku głowy.

Czego unikać? Prostych włosów opadających na twarz i fryzur bez grzywki.

fryzury ślubne kształt twarzy twarz trapez gruszka kelly osbourne
Kelly Osbourne posiada klasyczną twarz w kształcie trapezu.

Fryzury ślubne a styl wesela

Wiesz już, jakie fryzury pasują do Twojego kształtu twarzy. Spójrzmy teraz, 🔎 jak dobrać fryzurę ślubną do konkretnego stylu wesela.

Jeżeli zdecydowałaś się na wesele w stylu 🌿 rustykalnym czy boho, na pewno będzie pasować do tego warkocz, loki, fale, proste włosy czy luźne upięcie.

Chodzi przede wszystkim o to, aby fryzura była lekka i swobodna – gdzieniegdzie zatem mogą wystawać pojedyncze kosmyki włosów.

Jeżeli jednak zdecydowaliście się na eleganckie wesele, w stylu 💎 glamour czy Wielkiego Gatsby, to lepiej postawić na koki, fale lub włosy zaczesane gładko do tyłu.

W przypadku wesela w stylu vintage przeważnie sprawdzą się lekkie fryzury (jak przy weselu boho czy rustykalnym). Jeżeli jednak całość utrzymana jest bardziej klimacie lat. 50/60 🎩, niczym ze “Śniadania u Tiffany’ego”, to lepsze będą bardziej eleganckie fryzury.

fryzura ślubna w stylu vintage
Fryzura ślubna w stylu vintage może stanowić wyzwanie, ale jest pięknym dopełnieniem wyglądu Panny Młodej i stylistyki wesela.

Fryzury ślubne a suknia ślubna

Jeśli wciąż nie możesz podjąć decyzji, co do fryzury ślubnej 😱 to możesz również wziąć pod uwagę to jaką suknię ślubną wybrałaś.

W przypadku sukni ślubnej z zabudowanym dekoltem bądź ze stójką, warto wybrać kok lub upięcie. Dzięki temu wydłużysz szyję!

Z kolei suknia ślubna z dekoltem w literę V będzie Cię wydłużała i wysmukla, w związku z tym możesz zostawić rozpuszczone włosy. Kok, bądź upięcie, będzie Cię jeszcze dodatkowo wydłużał.

W przypadku sukni ślubnej bez ramiączek możesz wybrać dowolną fryzurę.

Jeśli zdecydowałaś się na suknię ślubną z odkrytymi plecami, warto wybrać upięcie lub kok, opcjonalnie kucyk, tak aby nie zasłaniać wycięcia. 😍

Fryzury ślubne – dodatki

Wybór fryzury ślubnej to również wybór dodatków. 👰 Po pierwsze, musisz zdecydować czy chcesz iść do ślubu z welonem. Jeżeli tak, to musisz wziąć to pod uwagę wybierając fryzurę ślubną.

Do welonu idealnie sprawdzi się kok (wysoki, tradycyjny lub niski – hiszpański), ale możesz wybrać również rozpuszczone włosy czy warkocz.

Obecnie jednak bardzo często Panny Młode zamiast welonu wybierają 🌷 wianek. Jeżeli i Ty wolisz tę opcję, to jako fryzurę ślubną możesz wybrać loki, fale, warkocz lub luźne upięcie.

Ale to nie jest tak, że albo jedno albo drugie! Możesz zdecydować się i na welon, i na wianek jednocześnie!

Oprócz tego innymi dodatkami do fryzury ślubnej są:

  • Opaska,
  • Grzebyk,
  • Tiara/diadem, 👸
  • 🌹 Kwiaty/liście.

Fryzury ślubne 2020

A jakie są trendy ślubne 2020 🤩 w kwestii fryzur? Przede wszystkim w obecnym sezonie stawia się na lekkość i naturalność.

Dlatego królują efektowne upięcia, ciekawe fryzury z warkoczami oraz falowane włosy zaczesane do tyłu (również na mokro).

A jeśli interesuję Cię ogólne trendy ślubne 2020 sprawdź pozostałe hity nadchodzącego sezonu!

👑 Podsumowanie – jak wybrać odpowiednią fryzurę ślubną? 👑

Jak wybrać fryzurę ślubną? 👰

Przede wszystkim zastanów się, w czym czujesz się dobrze. 🥰 Jeżeli chcesz poeksperymentować, sprawdź jaki masz kształt twarzy, zobacz stylizacje osób o tym samym kształcie twarzy. Następnie zwróć uwagę, co będzie pasowało do stylu wesela i do Twojej sukni ślubnej.

Jaką fryzurę ślubną wybrać przy długich włosach?

Mając długie włosy masz pełną swobodę w doborze fryzury. 😎 Sprawdź, jaka fryzura ślubna Tobie odpowiada i jednocześnie pasuje do Twojej wizji wesela. W zależności od tego co zdecydujesz możesz włosy spiąć, zaczesać na gładko lub zostawić rozpuszczone.

Czy wypada iść do ślubu w rozpuszczonych włosach?

Jak najbardziej! 👍 Fryzura ślubna to nie tylko upięcia i koki. Spokojnie możesz iść w prostych włosach, pofalowanych czy lokach.

Kiedy powinnam wybrać fryzurę ślubną?

Przed fryzurą próbną. Tak, aby sprawdzić czy Twoja wizja odpowiada rzeczywistości i mieć możliwość zmiany fryzury lub fryzjera. Pierwszą fryzurę próbną powinnaś ustalić około 3-4 miesiące przed ślubem.