bridemageddon logo

Kwiaty na ślub to nie tylko 💐 bukiet ślubny, ale również dekoracja sali weselnej, 💒 kościoła czy inne dodatki.

Jak więc wybrać takie, które będą ze sobą współgrały, wytrzymają cały ślub i wesele, będą stanowiły piękną ozdobę, a jednocześnie “nie puszczą nas z torbami”?

Kwiaty są cudownym elementem dekoracyjnym, ale ich cena potrafi zwalić z nóg. 😱

 • Jakie więc kwiaty wybrać?
 • Jakie znaczenie ma pora roku, w której bierzecie ślub?
 • Jak łączyć kwiaty?
 • Czego absolutnie ⛔️ UNIKAĆ?
 • Na jaki bukiet ślubny postawić?
 • Jak przygotować się na spotkanie z florystką?
 • I z jaką ceną musicie się liczyć?

Na te pytania odpowiemy wspólnie z naszym ekspertem – Studiem Projekt Marzeń.

Pamiętaj jednak, że wybór dekoracji i kwiatów to tylko fragment organizacji ślubu i wesela.

Aby nie umknęły Ci pozostałe zadania z harmonogramu, sprawdź nasz kompletny przewodnik: ślub i wesele krok po kroku!

Kwiaty na ślub – jak wybrać?

Podstawowa zasada brzmi: wybieraj kwiaty SEZONOWE.

🌟Ekspert radzi: “Nie wszystkie gatunki są dostępne cały rok. Na przykład tulipanów nie dostaniemy między majem a wrześniem. Jeśli będziemy kierować się przy wyborze dostępnością kwiatów w danym miesiącu, to na pewno zaoszczędzimy.”🌟

Sprowadzanie na życzenie kwiatów zza granicy, zdecydowanie podnosi koszty dekoracji.

Wszystkie dekoracje sal weselnych i większość bukietów, widocznych na zdjęciach w tym artykule, to realizacje naszego eksperta – Studio Projekt Marzeń. ❤️

Z drugiej strony, musicie również dopasować rośliny do stylu wesela.

🌟Ekspert radzi: “Nie każdy gatunek pasuje do danego stylu dekoracji. Do modnych w tym sezonie dekoracji w stylu Modern Jungle (w których królują liście monstery, chico czy robelini) najbardziej pasują kwiaty egzotyczne. Mogą to być na przykład storczyki czy protea. Trzeba jednak pamiętać, że kwiaty egzotyczne są droższe, niż standardowe róże czy goździki.”🌟

Kwiaty na ślub, a pora roku

Wiemy już, że zdecydowanie lepiej jest postawić na kwiaty sezonowe. Te, które są powszechnie dostępne w miesiącu Waszego ślubu.

Zatem jakie kwiaty wybrać o danej porze roku?

🌱 Wiosna 🌱

🌟Ekspert radzi: “Ślub wiosenny powinien kojarzyć się z rozkwitającymi kwiatami, w jasnych, pastelowych barwach. Na wiosnę największą popularnością cieszą się tulipany. Gama kolorystyczna tych kwiatów jest bardzo szeroka, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Innymi kwiatami charakterystycznymi dla tej pory roku są hiacynty, anemony oraz jaskry. Ślub który ma być typowo wiosenny może być udekorowany kwitnącymi gałązkami drzew np. magnolii.”🌟

bukiet ślubny 2020
Bukiet ślubny z jaskrami

☀️ Lato ☀️

🌟Ekspert radzi: “W lecie mamy do wyboru znacznie więcej gatunków. Począwszy od piwonii, poprzez eustomę, dalię, frezje, lewkonie czy hortensję. W lecie mamy całe mnóstwo kwiatów do wyboru o pastelowych barwach, a także intensywnych kolorach.”🌟

🍁 Jesień 🍁

🌟Ekspert radzi: “Jeśli chodzi o jesienne gatunki będą to m.in. wrzosy, astry, słoneczniki, amarantus, alstromeria, cynia. Kolory, które kojarzą się z jesienią, to przede wszystkim odcienie brązu, pomarańczu oraz fioletu. I właśnie w takich barwach może być ślub odbywający się na jesień.”🌟

❄️ Zima ❄️

🌟Ekspert radzi: “W zimowych ślubach najbardziej charakterystycznym odcieniem będzie biel. Kwiaty na zimę to przede wszystkim tulipany, amarylis, anemon, jaskier, ciemiernik czy bawełna.”🌟

Kwiaty na ślub – jak łączyć?

Wiemy już, że warto stawiać na kwiaty sezonowe. ✔️ Wiemy też, że muszą one pasować do stylu całego wesela. ✔️

A czym jeszcze warto kierować się przy doborze roślin?

🌟Ekspert radzi: “Kwiaty należy dobierać w zależności na jakim efekcie nam zależy. Można stosować zasadę kontrastów wtedy kompozycja będzie bardziej nowoczesna, odważna. Z całą pewnością jednak kwiaty powinny ze sobą harmonijnie współgrać.

Dobrze wyglądają kwiaty tego samego gatunku, różniące się między sobą odcieniem. Warto wybrać kwiat, który będzie przewodnim.

Niektóre kwiaty lepiej wyglądają gdy jest ich dużo w jednej kompozycji np. gipsówka czy inne drobne kwiaty.”
🌟

Kwiaty na ślub – czego ⛔️ UNIKAĆ?

1. Zapach

🌟Ekspert radzi: “Przy wyborze kwiatów warto pamiętać, że niektóre gatunki mają intensywny zapach jak np. lilia orientalna, bez czy hiacynty. Ze względu na silną woń, unikamy ich w kompozycjach kwiatowych na stoły gości.”🌟

2. Brudzący bukiet ślubny

🌟Ekspert radzi: “W bukietach ślubnych należy unikać kwiatów barwionych sztucznie, ponieważ mogą one pobrudzić suknię ślubną i ręce Panny Młodej. To samo dotyczy kwiatów, które mają brudzące pyłki. Należy je usunąć przed przekazaniem Pannie Młodej bukietu.”🌟

3. Łączenie niektórych gatunków

🌟Ekspert radzi: “Przykładem kwiatów, których nie powinno się łączyć są narcyz oraz hiacynt. Ze względu na śluz, który wydzielają łodygi, szkodzą sobie nawzajem.”🌟

bukiet ślubny studio projekt marzeń
Bukiet ślubny – realizacja: Studio Projekt Marzeń

Kwiaty na ślub – co wybierają Młode Pary?

Mając wiedzę, w jaki sposób powinno się dobierać kwiaty na ślub, przyjrzyjmy się teraz konkretnie, jakie rośliny Młode Pary wybierają na swój wyjątkowy dzień.

🌟Z doświadczenia eksperta:Róże angielskie oraz peonie to najchętniej wybierane kwiaty do bukietów ślubnych. Poza nimi klasyczne róże oraz goździki, które bardzo często używamy w kompozycjach kwiatowych na salę (głównie ze względu na całoroczną dostępność oraz jedną z szerszych palet kolorystycznych).

Lubianym kwiatem jest też eustoma (delikatna z wyglądu i wytrzymała). Z pozostałych kwiatów na pewno hortensje, frezje oraz dalie.

Warto wspomnieć też nie tylko o kwiatach, ale o zieleni, która gra dużą rolę w kompozycjach kwiatowych.


Panny Młode chętnie wybierają różne rodzaje eukaliptusa, o delikatnie srebrnych liściach. Jest on tak uwielbiany, że mamy go praktycznie w większości dekoracji. Należy pamiętać, że w sezonie ślubnym jest przerwa również w jego dostępności i ceny wtedy szybują w górę.

Co do zielonych dodatków to również monstera oraz liście anturium czy aralii. Często są wybierane na wesela w stylu nowoczesnym.”🌟

bukiet ślubny 2020 studio projekt marzeń
Kwiaty na ślub – realizacja: Studio Projekt Marzeń

Bukiet ślubny – rodzaje

Mówiąc o kwiatach na ślub nie możemy oczywiście nie wspomnieć o bukiecie ślubnym. Jak wspomniał nasz ekspert, najchętniej wybierane do bukietów ślubnych, są 🌹 róże angielskie oraz piwonie.

Ale czy wiecie, że wybór kwiatów to nie jedyna decyzja, jaką musicie podjąć w tej kwestii?

Istotny jest także rodzaj bukietu ślubnego. Czyli chociażby to jaki ma mieć kształt czy wielkość.

11 rodzajów bukietów ślubnych

1️⃣. Arm Bouqet – jest to aranżacja układana na przedramieniu Panny Młodej, z kwiatów o długich łodygach.

bukiet ślubny 2020 arm bouqet
Bukiet ślubny – Arm Bouqet

2️⃣. Berło – bukiet stworzony z dużych, smukłych kwiatów o długich łodygach np. kalii.

bukiet ślubny 2020 studio projekt marzeń berło
Kwiaty na ślub – realizacja: Studio Projekt Marzeń

3️⃣. Biedermaier – bukiet o kulistym kształcie, ułożony z jednego lub kilku gatunku kwiatów.

bukiet ślubny 2020 studio projekt marzeń biedermaier
Kwiaty na ślub – realizacja: Studio Projekt Marzeń

4️⃣. Kamelia – jest to bukiet, a właściwie jeden duży kwiat, stworzony z warstw płatków kwiatów.

5️⃣. Kaskada – inaczej spływający bukiet. Jest to bogata kompozycja, w której kwiaty ułożone są tak, jakby spływały z rąk w kierunku ziemi.

bukiet ślubny storczyki kaskada
Bukiet ślubny ze storczyków w formie kaskady.

6️⃣. Mufka – najczęściej wybierają go zimowe Panny Młode. Jest to bardzo oryginalna kompozycja, przypominająca kobiecą część garderoby.

7️⃣. Nosegay – bukiet ślubny w stylu naturalnym. Kwiaty układane w nim są skrętolegle, przez co kompozycja formowana jest w kształt kuli lub grzybka.

bukiet ślubny 2020 studio projekt marzeń nosegay
Kwiaty na wesele – realizacja: Studio Projekt Marzeń

8️⃣. Polna wiązanka – kompozycja luźno ułożona, o odsłoniętych łodygach, przewiązana wstążką. Ładnie komponuje się z wiankiem na głowie Panny Młodej.

9️⃣. Pomander – bukiet w kształcie kuli, który jest zawieszony na wstążce, ozdobnym łańcuszku lub sznurku. Jest to bukiet, który Panna Młoda może zawiesić sobie na nadgarstku w formie torebki.

1️⃣0️⃣. Torebka – kompozycja kwiatowa, która podobnie jak w bukiecie typu pomander, może być zawieszona na nadgarstku Panny Młodej. Daje wiele możliwości w dobrze kwiatów i dodatków.

1️⃣1️⃣. Wachlarz – jest to połączenie kwiatów oraz ozdobnych elementów i materiałów. Często budowane na specjalnych stelażach.

Ułatw sobie ślubną organizację!

Cały ślub w jednym miejscu, z tym prostym narzędziem 📱🖥

internetowa strona ślubna
strona ślubna
strona ślubna www

Bukiet ślubny – trendy ślubne

Spójrzmy więc, jakie trendy panują obecnie w kwestii bukietów ślubnych. Co wybierają inne Młode Pary?

🌟Z doświadczenia eksperta: “Najczęściej wybieranymi bukietami obecnie są wiązanki o luźnych formach. Kwiaty ułożone w artystyczny sposób, nie tworzące zwartej kuli.

Bardzo modne są również bukiety ślubne z samej zieleni – wiele gatunków zmieszanych ze sobą tworzy bardzo oryginalne kompozycje. Aby nadać bukietowi tropikalnego stylu, można dodać liście monstery lub chico.

Z dodatków kwiatowych to przede wszystkim protea, anturium oraz storczyki.

Jednym z bardziej modnych kolorów jest obecnie bordo. Mocny i odważny kolor może być przewodnim w bukiecie lub posłużyć jako dodatek. W tym odcieniu pięknie wyglądają peonie, róże oraz goździki.”
🌟

bukiet ślubny piwonie
Bukiet ślubny piwonie

A jakie będą bukiety ślubne 2020?

🌟Ekspert radzi: “W przyszłym sezonie bardzo modnymi dodatkami w bukietach będą trawy dekoracyjne np. pampasowe. Dodadzą one delikatności i zwiewności bukietowi.

Trawy pięknie komponują się z innymi kwiatami – eustomą, różą czy dalią. Tworzą niezwykle naturalne i rozłożyste formy.”🌟

Z dziennika florystki – najtrudniejszy bukiet ślubny

Najtrudniejszy bukiet? Bukiet w formie wachlarza z róż w 🖤 czarnym kolorze. Bardzo odważna Panna Młoda z konkretną wizją.

Do przygotowania takiego bukietu ściągnęliśmy specjalną odmianę róży, która nazywa się Black Baccara. Jej płatki są aksamitne i tak ciemno bordowe, że aż niemal czarne.

To jedyna róża, która w takim kolorze występuje naturalnie.

Cały stelaż bukietu był ręcznie przygotowany z użyciem drutów ozdobnych – koronkowa robota. Nie wspominając, ile trwało przygotowanie stelaża, sam bukiet stanowił dość spore wyzwanie, aby wyglądał perfekcyjnie.

Dobre zorganizowanie pracy, solidna konstrukcja oraz mocowanie zapewniły nam pełen sukces. Panna Młoda była oczarowana kompozycją, a dla nas to największe 🏆 wyróżnienie.

kwiaty na ślub 2020 bukiet ślubny
Bukiet ślubny – róże

Bukiet ślubny – kiedy odebrać?

A skoro już o bukiecie ślubnym mowa, to warto również wspomnieć:
➡️ kiedy go odebrać i
➡️ jak się z nim obchodzić,
aby na pewno dotrwał do ślubu a później przetrwał również całe wesele.

🌟Ekspert radzi: “Najlepiej odebrać bukiet w dniu ślubu – rano lub w przeddzień ślubu – późnym wieczorem.

U nas najczęściej stosowaną praktyką jest dostarczenie bukietu Pannie Młodej przy okazji dekorowania sali weselnej.

Jest to zazwyczaj dzień przed weselem. Jeśli kwiaty są dobrze przygotowane, świeże i napojone wodą, to nie ma obaw – przetrwają wesele i kilka dni więcej.”🌟

Bukiet ślubny – jak przechowywać?

🌟Ekspert radzi: “Bukiet ślubny należy przechowywać w chłodnym miejscu, takim jak piwnica. Najlepiej, aby temperatura panująca w pomieszczeniu, była pomiędzy 3, a 7 stopni.

Bukiet można przechowywać też w lodówce (jeśli macie miejsce). Jednak należy to zrobić tak, aby kwiaty nie dotykały ścianek lodówki. Bukiet wstawiamy do pojemnika i nalewamy tyle wody, aby nie sięgała do wstążki.”🌟

Kwiaty na wesele – dekoracja sali weselnej

Kwiaty 🌺 są również istotnym elementem dekoracyjnym sali weselnym. W jaki sposób możecie je na niej wykorzystać?

🌟Ekspert radzi: “Przede wszystkim jest to dekoracja stołów gości, czyli kompozycje kwiatowe.

Ponadto również: aranżacja stołu Młodej Pary, w której skład wchodzi kompozycja główna, aranżacje kwiatowe ścianki za Młodą Parą, kompozycje na wejście do lokalu lub przed salą weselną, dekoracja kwiatowa tablicy z rozpiską, czy kwiaty na bufetach i stołach tematycznych.

Często przygotowujemy także dekoracje na serwetkach dla gości – są to pojedyncze kwiaty lub gałązki zieleni.”🌟

Ile trwa ⏳ dekorowanie sali weselnej?

Jeśli zastanawiacie się, czy udekorować salę na własną rękę, czy wynająć profesjonalistkę, to warto zadać sobie pytanie, czy będziecie mieli na to czas.

Ile czasu zajmuje udekorowanie sali weselnej?

🌟Z doświadczenia eksperta: “Dekoracja na sali zazwyczaj trwa u nas około 2 godziny. Są jednak takie realizacje, gdzie 2 godziny to zdecydowanie za mało. Wszystko jest uzależnione od ilości dekoracji, która jest zamówiona.

Są również aranżacje, które musimy wykonywać bezpośrednio na sali. Przykładem jest ścianka, która składa się z kwiatów żywych oraz zieleni. Przeważnie są to bardzo duże konstrukcje, więc nie sposób byłoby je przewieźć w całości. Wtedy potrzebujemy kilka godzin więcej.

Staramy się przygotowywać dekoracje w takim czasie, aby Para Młoda mogła przyjechać i obejrzeć efekt końcowy.”
🌟

Z dziennika dekoratorki, czyli nie ma tego złego…

Wesele w Dwerniku, ok. 200 km od Rzeszowa – 4 godziny drogi w jedną stronę. Z uwagi na odległość, salę i kościół dekorowaliśmy w tym samym dniu. Wyjechaliśmy wcześnie rano i na miejscu byliśmy o 9:00.

Ślub miał odbyć się o 14:00, więc mieliśmy sporo czasu na wszystko. Przyjechaliśmy na miejsce i zaczęliśmy rozpakowywać 🚗 samochód. Kompozycje, pudła ze świecznikami itd.

Namiot, w którym odbywało się wesele stał częściowo na kostce brukowej. Przenosiliśmy tam wszystkie dekoracje i stawialiśmy na ziemi. Kompozycje miały być przygotowane w szklanych kielichach 🍸 Martini.

Przy przenoszeniu ich z samochodu na salę, w pewnym momencie pękła nóżka. W taki sposób że nie było szans ustawić wazonu na stół. Z zapasowych szkieł wzięliśmy tylko mniejsze świeczniki, ale nie Martini, z powodu wielkości pudełka, ponieważ i tak ledwo zmieściliśmy wszystko do auta.

Z uwagi na odległość nie było szans, żeby wrócić i podjechać po dodatkowe szkło. Zaczęłam kombinować, czy może da radę skleić podstawę, a następnie ukryć nóżkę w zieleni. Niestety szkło pękło tak że nie dało się z nim nic zrobić. Zostawiłam nieszczęsną Martinówkę i zajęliśmy się rozkładaniem dekoracji, aby zdążyć ze wszystkim. Pomyślałam, że zajmę się tym na końcu.

Mieliśmy już ustawione całe stoły, 🍽 podtalerze, świeczniki i zostały kompozycje. Wtedy rozpakowując szkło wpadłam na genialny pomysł.

Zobaczyłam moje koleżanki, które wyjmują z pudełka odwrócone kielichy. Super! Jesteśmy uratowani!

Postanowiliśmy obrócić Martinówki do góry nogami, a pod klosz, który stanowić miał nóżkę, zrobiliśmy dekorację z zieleni i kwiatów.

Od tamtej pory zawsze zabieramy zapasowe szkła. 🙂

Jak jeszcze można wykorzystać kwiaty?

Bukiet ślubny, dekoracja sali weselnej, kościoła… A jak jeszcze można wykorzystać kwiaty na ślubie i weselu? 💡

🌟Ekspert radzi: “Inne sposoby wykorzystania to przede wszystkim dodatki – butonierki (dla Pana Młodego, świadka a także rodziców Młodej Pary) oraz korsarze (czyli bransoletki kwiatowe, które najczęściej są przygotowywane dla drużek czy świadkowej).

Kolejnym elementem jest samochód Młodej Pary. Zazwyczaj dekoracją są bukieciki na klamki lub dekoracja maski.

Kwiaty przygotowujemy też na podziękowania dla rodziców i dziadków. Mogą to być standardowe bukiety ślubne albo, modne obecnie, flowerboxy czy skrzynki kwiatowe.

Jeszcze innym elementem kwiatowym jest wianek na głowę Panny Młodej lub kwiaty do włosów w formie grzebyka.

Ponadto kwiaty, a raczej ich płatki, przygotowujemy na wyjście Nowożeńców z kościoła. Tworzymy wtedy rożki kwiatowe, którymi goście obsypują Młodą Parę.”
🌟

Chcesz dowiedzieć się więcej o dekoracji kościoła na ślub? Szukasz inspiracji? Sprawdź nasz pierwszy artykuł stworzony wspólnie ze Studiem Projekt Marzeń!

Kwiaty na ślub – kiedy zarezerwować?

Przede wszystkim najpierw musicie zdecydować, co chcecie zamówić u osoby lub firmy zajmującej się kwiatami i dekoracjami.

Możecie zająć się wszystkim sami 💪 lub w całości oddać to 😎 profesjonaliście.

Inną opcją jest podzielenie zadań. Możecie zamówić przygotowanie bukietu i dekoracji sali, a np. dekoracją samochodu czy kościoła zająć się na własną rękę. Część Młodych Par decyduje się na takie rozwiązanie, szukając oszczędności.

Nawet jeżeli planujecie oddać w czyjeś ręce tylko część dekoracji, musicie to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem.

Odpowiednim czyli jakim? 🤔

🌟Ekspert radzi: “Zazwyczaj większość umów podpisujemy z wyprzedzeniem około roku, czy nawet półtora. Jest to bezpieczny czas, tak abyśmy mieli pewność, że termin będzie wolny.

Zdarzają się też Młode Pary, które zostawiają wybór florysty na ostatnią chwilę. Jednak wtedy może się okazać, że niestety nie przyjmie on kolejnego wesela w tym samym dniu.

Nawet, jeśli Wasz ślub odbywać się będzie w czwartek czy piątek, nie możecie mieć pewności, że termin długo będzie wolny. Obecnie realizujemy wiele wesel w środku tygodnia, szczególnie wtedy kiedy termin sąsiaduje z długim weekendem.

Często na jeden termin przypada wiele zapytań Młodych Par. Dlatego proponujemy nie czekać na ostatnią chwilę.”🌟

Jak przygotować się 🧐 na spotkanie?

Aby Wasza koncepcja została zrealizowana tak jak to sobie wymyśliliście, musicie ją w odpowiedni sposób przekazać. Jak się przygotować na spotkanie z florystką/dekoratorką?

🌟Ekspert radzi: “Na spotkanie warto przygotować zdjęcia z inspiracjami dotyczącymi Waszych oczekiwań. Najlepiej, gdy jest to dużo fotografii, na których będą interesujące Was bukiety ślubne, dodatki, odcienie kwiatów oraz gatunki.

Warto zabrać ze sobą, o ile macie już wybrane, dodatki takie jak papeteria czy materiał, z którego będzie suknia ślubna. Oprócz tego również zdjęcie sukni ślubnej, aby dobrać odpowiedni bukiet ślubny.

Warto przejrzeć internet w poszukiwaniu kwiatów, które podobają się kształtem czy odcieniem. Florystka doradzi, czy będą dostępne w danym miesiącu lub ewentualnie jakimi innymi można je zastąpić.”🌟

🚨 Co jeszcze warto wiedzieć przed spotkaniem? 🚨

🌟Z doświadczenia eksperta: “Florystka zapyta na pewno o godzinę ślubu oraz o dostępność sali weselej w przeddzień ślubu. Dlatego warto wcześniej porozmawiać z menagerem sali.

Jeśli macie założony budżet na dekorację, przekażcie taką wiadomość na początku spotkania, przed ustaleniami, tak aby florystyka mogła dopasować go do dekoracji, które Was interesują.”🌟

Jakie pytania zadać florystce? 🔍

Po pierwsze, poproście florystkę, aby pokazała Wam swoje dotychczasowe realizacje. Dzięki temu będziecie mogli poznać styl danej osoby i sprawdzić, czy jest zbliżony do Waszej wizji.

Po drugie, dopytajcie o zakres usług, jaki oferuje florystka. Ustalcie czy jest możliwość wykonania nie tylko 💐 bukietu ślubnego, ale również kwiatów na salę, bukietów na podziękowania dla rodziców czy dekoracji na samochód.

Im więcej macie zapewnione od jednej firmy, tym lepiej.

Możecie mieć wówczas pewność, że przygotowane kompozycje nie będą różniły się stylem wykonania, czy materiałem florystycznym.

Po trzecie, czy oprócz przygotowania kwiatów ma możliwość również udekorowania sali i 💒 kościoła. Nie każdy florysta posiada bowiem zaplecze z elementami dekoracyjnymi, takimi jak stojaki, świeczniki czy ścianki.

Po czwarte, dopytajcie, czy możecie obejrzeć prace florystki na żywo. Warto porównać wtedy zdjęcia z rzeczywistością i przyjrzeć się bliżej oferowanym kompozycjom.

Dzięki temu będziecie wiedzieli, jakiego efektu finalnego możecie się spodziewać na Waszym weselu. 👍

Piąte pytanie – jaką ilość ślubów obsługuje jednego dnia? Dobrze, jeśli florysta będzie mógł poświęcić Wam wystarczająco dużo uwagi, a dodatkowo również doradzić i zaproponować coś od siebie, tak abyście czuli, że Wasze dekoracje są w dobrych rękach. 🤩

kwiaty na wesele 2020 studio projekt marzeń
Realizacja: Studio Projekt Marzeń

I ostatnią kwestią jest zadatek. Dopytajcie, jaka kwota będzie potrzebna, aby zarezerwować termin. Dodatkowo, jeżeli w grę wchodzą również dekoracje – dopytajcie czy potrzebne będzie wpłacenie kaucji.

Bukiet ślubny, kwiaty na wesele – ile to kosztuje?

Na koniec pozostaje zatem kwestia pieniędzy. 💸 Ile to wszystko kosztuje?

🌟Z doświadczenia eksperta: “Koszty uzależnione są od wielu czynników. Nie ma niestety jednej ceny za usługę. Każde dekoracje, bukiety czy kompozycje są inne, zawierają różne materiały florystyczne oraz ich ilość.”🌟

Na cenę usługi składają się:

 • Gatunek kwiatów oraz ich sezonowość,
 • Ilość kwiatów w kompozycjach/bukietach,
 • Koszty transportu,
 • Robocizna.

🌟Z doświadczenia eksperta: “Dla przykładu, bukiet ślubny z róż to koszt ok. 160 zł. Z kolei kompozycje na stoły gości zaczynają się od 100 zł. Średnia cena wynosi natomiast ok. 140-160 zł.”🌟

Ze względu na to, że czynników wpływających na cenę jest tak dużo, przedział cenowy za usługi florystyczno-dekoracyjne jest taki szeroki.

Dekoracje kościoła zaczynają się od 500 zł, a kończą nawet na 5000 zł. Z kolei salę weselną możecie udekorować za 1500 zł, a możecie to zrobić też za 9000 zł.

Jeśli do tego doliczycie bukiet ślubny i inne ewentualne dodatki jak wianek, butonierki, korsarze czy dekoracje na samochód – to za całość możecie zapłacić od 2500 zł do 15 000 zł (albo i więcej).

👑 Podsumowanie – 5 rad jak nie zbankrutować 👑

Co zrobić jeśli Wasz budżet jest mocno ograniczony i nie ma nic wspólnego z elastycznością?

kwiaty na wesele 2020 studio projekt marzeń
Dekoracje oraz kwiaty na wesele przygotowało: Studio Projekt Marzeń

1️⃣ Wybieraj kwiaty sezonowe

Zdecydowanie tańszą opcję jest wykorzystanie aktualnie dostępnych kwiatów, niż sprowadzenie specjalnie danego gatunku zza granicy.

2️⃣ Wykorzystuj dużo zieleni

Zamiast części kwiatów, wykorzystaj 🌿 zieleń. Liście dają fantastyczny efekt, a są większe i często tańsze od kwiatów.

Ciekawym pomysłem, na weselu w stylu rustykalnym, jest także wykorzystanie ziół.

Dodatkowo trendem ślubnym 2020 wśród dekoracji, będą trawy dekoracyjne – np. trawa pampasowa.

3️⃣ Ogranicz ilość kwiatów na sali

Jeśli chcesz oszczędzić, zrezygnuj z części kwiatów na rzecz dekoracji. Przykładem są 🕯 świeczniki, skrzynki, lampiony czy tiulowe pompony.

Inną opcją jest postawienie na duże kwiaty. Takie jak na przykład hortensja.

Dzięki temu będziesz potrzebować mniejszej ilości kwiatów, aby wypełnić przestrzeń.

4️⃣ Zrezygnuj z dodatków kwiatowych

Twoja świadkowa nie musi mieć korsarza, a Pan Młody prawdopodobnie poradzi sobie bez butonierki. 😉

Zrezygnujcie również z ozdabiania samochodu lub postawcie na bardzo delikatne dekoracje.

5️⃣ Określ jasno budżet

I trzymaj się go! 💰

Dotyczy to nie tylko sytuacji, w której ktoś przygotowuje dla Ciebie dekoracje i kwiaty na ślub, ale również jeśli zajmujesz się tym sama.


Artykuł powstał we współpracy ze Studiem Projekt Marzeń, ❤️ zajmującym się nie tylko dekoracją kościoła na ślub, ale także dekorowaniem plenerów i sal weselnych, przygotowywaniem bukietów ślubnych, a ponadto doradztwem ślubnym oraz wypożyczaniem dekoracji!